רפואת שיניים אסתטית

מראה השיניים והחיוך הינם חלק מכרטיס הביקור שלנו. שיניים יפות וחיוך מושך מקנים בטחון עצמי והערכה עצמית גבוהה.

עם עליית המודעות לבריאות השיניים והעלייה במודעות לאסתטיקה קיים ביקוש גובר והולך מצד המטופלים לביצוע שיפורים במראה השיניים והחיוך, וכיום אף קיים ענף במקצוע רפואת השיניים הנקרא עיצוב החיוך.

מעבר לשיפור החיוך ע"י טיפול בשיניים והחניכיים, ניתן גם לבצע שיפור במראה השפתיים, מילוי וטשטוש קמטים ע"י הזרקת חומרים שונים לשכבות התת עוריות, ותיקונים אסתטיים ופלסטיים נוספים לפנים, אשר לא ידונו במסגרת מאמר זה.

עקב קוצר היריעה נתייחס רק לשיטות הטיפול העיקריות בשיניים. לא נתייחס לשיטות לביצוע כתרים עם חרסינות משופרות, גשרים עם חלקי ביניים דמויי שיניים טבעיות, עיטורים ו"תכשיטים" בשיניים, ניתוחי חניכיים למטרות אסתטיות, השלמת שיניים חסרות באמצעות שתלים, ותותבות מחומרים חדשניים.

הדרכים העיקריות להשגת השיפור האסתטי של החיוך: 

הבהרת שיניים

באם קיימת שביעות רצון מן הצורה והמערך של השיניים ניתן רק להבהירן. הבהרת השיניים נעשית ע"י פעולת חומר כימי על בסיס מי חמצן על שטח הזגוגית, הגורם לשינוי הגוון שלה לבהיר יותר.

ניתן לבצע פעולה זו בדרכים הבאות:

 הבהרה ביתית – למטופל נמסרות כפות המותאמות לשיניו באופן אישי, ואל תוכן מוכנס החומר (בדרך כלל בצורת ג'ל). משך פעולת החומר הינו כשעתיים, וניתן לחזור על פעולה זו מספר פעמים לפי הצורך. בשיטה זו קיימת שליטה מלאה על קצב הטיפול ועל תוצאותיו. במידה ומתעוררת רגישות בשיניים או בחניכיים, ניתן להפסיק את הפעולה או לבצעה בתדירות של אחת ליומיים או יותר. גם שינוי הגוון הינו הדרגתי וניתן להפסיק את התהליך בכל שלב.

 הבהרה מרפאתית – ניתן לבצעה עם חומר בריכוז גבוה יותר, או עם חומר המופעל ע"י אור המופק ממקורות תאורה מיוחדים.

 הבהרה מרפאתית באמצעות לייזר – החומר מופעל ע"י קרן הלייזר.

היתרון בהבהרות המרפאתיות הוא בכך שהפעולה מסתיימת בישיבה אחת והתוצאות הן מיידיות. החסרון הוא רגישות רבה יותר בשיניים ובחניכיים (הרגישות חולפת בהדרגה) מאשר בהבהרה הביתית. כמו כן לא קיימת כל שליטה על התוצאה הסופית בגלל מיידיות שינוי הגוון.

 

שיחזור שיניים באמצעות חומרים מרוכבים

זוהי השיטה הותיקה ביותר לתיקון צורה צבע וכיוון ע"י חומרי שיחזור בגוון השיניים. השלמות אלו נעשות במרפאה בישיבה אחת ללא צורך בעירוב מעבדה, והן תלויות במיומנות הרופא ובאיכות החומרים מהם מבוצעים השיחזורים.

השלמות אלו נוטות לשינויי גוון בחלוף שנה עד שנתיים, ותלויות במזונות והמשקאות הנצרכים ע"י המטופלים, ופוטנציאל הצביעה שלהם (קפה, יין אדום, סיגריות, שפתון אדום וכו'), יחד עם איכות ההקפדה על נקיון השיניים והצחצוח. בשנים האחרונות פותחו חומרים עם התאמה אסתטית טובה יותר ועמידות משופרת לאורך זמן. בשיטה זו היו גם שברים והתקלפויות של חלקים מן השיחזורים, אך, כאמור, בשנים האחרונות עם ההתפתחות הטכנולוגית והשיפור בחומרי הקישור והשיחזור תקלות אלו פוחתות.

 

ציפויי חרסינה

ניתן להסיר כ-0.5 מ"מ מן השכבה החיצונית של זגוגית השיניים, ואז לחבר אל הזגוגית קליפות חרסינה המשפרות את הצורה הצבע והכיוון של השיניים המטופלות. בדרך זו ניתן גם לסגור מרווחים בין השיניים. קישור הציפויים הינו חזק עד כדי כך שהציפוי הינו חלק אינטגרלי מן השן. חומר השיחזור הינו קשה יותר מזגוגית והוא עמיד בפני שחיקה והכתמה – מה שמאריך את תוחלת חייו. יתרון שיטה זו הינו הסרה מועטה של חומר שן לעומת ביצוע כתרים מלאים, המאפשרת להשיג את השיפורים בדרך שמרנית יחסית. החסרון הינו הצורך בעירוב מעבדה. השגת מראה אסתטי לציפויים תלוייה הרבה ביכולות הרופא ושליטתו בשיטה ובחומרי ההדבקה, וכן ביכולות הטכנאי ומיומנויותיו הטכניות והאומנותיות. חיסרון נוסף הינו המחיר, הקרוב למחיר כתר מלא.

לומינירים

קליפות חרסינה דקות במיוחד (0.3 במקום 0.5 מ"מ), אשר הדבקתן אינה מחייבת הסרת חומר שן. שיטה זו דומה לשיטת הדבקת ציפויי החרסינה, אך היא יקרה יותר. 

כתרי חרסינה על בסיס לא מתכתי

הליך הביצוע הקליני דומה להליך הכנת כתר חרסינה על בסיסי מתכת. כיפת הזירקוניה המהווה את הבסיס לכתר מבוצעת בשיטת תכנון וייצור באמצעות מחשב. את המטבע סורקים ע"י סורק מיוחד, ובאמצעות המחשב מתכננים את צורת הכיפה. בגמר התכנון המחשב משדר למכונה מיוחדת החורטת את הכיפה הלא מתכתית (כמו הדפסת מסמך). על גבי כיפה זו מבצע הטכנאי את החרסינה בדומה לכתר על בסיס מתכת. יתרונו של כתר זה, הינו גוון הכיפה הדומה לגוון השן המאפשר ביצוע כתר בעל מראה אסתטי וחיות הדומה לקיים בשיניים טבעיות. חיסרון שיטה זו הינו המחיר, אך בדומה לקיים בעולם הטכנולוגי, קיים שיפור מתמיד בשיטה והוזלה במחיר. 

טיפול אורתודונטי

הזזת השיניים נעשית למטרה אסתטית וגם תפקודית. תיקון צפיפויות והטיות אשר מעבר לבעייתן האסתטית יוצרות סיכונים לעששת (חורים בשיניים) ומחלות חניכיים. באמצעות אורתודונטיה ניתן גם לבצע תיקון ליקויים בסגירת השיניים ויחסי הלסתות.

 

הטיפול האורתודונטי יכול להעשות בשיטות הבאות: 

 השיטה הרגילה של הדבקת סמכים (קוביות), בהם קיימות מסילות אליהן מחובר חוט המפעיל כוח הזזה על השיניים בעוצמה ובכיוון המתוכנן על ידי הרופא האורתודונט. משך הטיפול הינו בדרך כלל בין 3 חודשים לשנתיים בהתאמה לחומרת הליקוי אותו יש לתקן אורתודונטית. חסרונה העיקרי של שיטה זו הינו חוסר הנוחות הקיים מן הסמכים במגעם עם השפתיים והלחיים, וחוסר הנוחות החברתית בעיקר כשפעולה זו מבוצעת לאחר גמר ההתבגרות.

 ניתן לבצע טיפול זה גם ע"י סמכים שקופים הניגלים פחות למתבוננים מבחוץ. מובן שסמכים אלו יקרים יותר.

 אורתודונטיה פנימית – בשיטה זו מודבקים הסמכים אל הצד הלשוני של השיניים וכלפי חוץ לא נראים כלל. בנוסף לאי הנוחות בלשון, שיטה זו יקרה יותר ודורשת מיומנויות מורכבות יותר מן האורתודונט.

 

שיטות הדבקת הסמכים למיניהן יוצרות קושי רב יותר בניקוי השיניים, ונדרשת הקפדה יתרה על צחצוח, טיפולי שיננית סדירים וביקורות סדירות אצל רופא השיניים לאיתור נגעים עששתיים או בעיות בחניכיים.

 

 אינביזליין - ביצוע טיפול אורתודונטי באמצעות קשתיות שקופות ליישור שיניים, המונעות את הצורך בהדבקת סמכים על השיניים. הכנת הקשתיות נעשית לאחר תכנון ממוחשב של ההזזה האורתודונטית של השיניים וסדרת הקשתיות מותאמת להתקדמות הטיפול האורתודונטי. ביצוע הטיפול האורתודונטי בדרך זו יקר יותר מאשר בשיטות האחרות, אך נחסכת אי הנוחות הכרוכה בתפקוד עם סמכים, וקטן גם הסיכון להיווצרות עששת או בעיות חניכיים.


לסיכום:

בעידן החדשנות הטכנולוגית בו אנו מצויים היום, קיימים בידי רופא השיניים כלים טובים רבים היכולים להקל עליו ועל מטופליו בהשגת תוצאות טובות יותר לאורך זמן.

מבין כל דרכי הטיפול העומדות לרשות הרופא, הוא זה אשר יבחר ויתאים למטופל את הטיפול המתאים לו על פי הבנתו ויכולותיו.

  הדפסת הדף